Tlen zawarty w powietrzu przyspiesza proces psucia się produktów spożywczych. Aby zachować ich świeżość na dłużej, można przechowywać je w warunkach beztlenowych. Stworzenie próżni jest możliwe za sprawą urządzeń do pakowania próżniowego. Należy zaopatrzyć się również w specjalne worki przeznaczone do pakowarek. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że taka inwestycja prędzej czy później zwróci się nam z nawiązką. 

Długotrwała świeżość i inne zalety pakowania próżniowego

Świeże produkty, z których przygotowujemy dania i napoje, to podstawa w gastronomii. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na zachowanie najlepszych wartości jedzenia jest odcięcie dopływu tlenu. Pakowanie próżniowe niesie ze sobą szereg korzyści, z których najważniejsze to:
  • Przedłużenie przydatności do spożycia
Aromatyczne, atrakcyjne wizualnie, smaczne – takie powinno być jedzenie, które serwujemy gościom naszej restauracji. Niestety czasami zdarza się, że nie jesteśmy w stanie w odpowiednim terminie zużyć wszystko, co mamy w lodówce, dlatego wyrzucamy część jej zawartości. Narażamy się przy tym na koszty, które w skali miesiąca czy roku, mogą okazać się całkiem wysokie. Aby tego uniknąć, możemy zdecydować się na pakowanie próżniowe – to zdecydowanie skuteczne, a przy tym również dość proste rozwiązanie. 
  • Wyrazisty smak i aromat 
Odcięcie dopływu tlenu sprawia również, że jedzenie nie traci swoich niepowtarzalnych właściwości smakowych i zapachowych. Mięso i wędliny nie wysychają, kawa zachowuje swój wyrazisty aromat, a cukier nie zbryla się pod wpływem wilgoci (np. z powietrza). Co ważne, produkty pakowane próżniowo nie tylko nie wydzielają zapachu, ale również nie przejmują aromatu innych rodzajów żywności, jaka znajduje się w lodówce. Nie jest dobrze, jeśli na przykład potrawa z ryżu zaczyna nasiąkać wyrazistym zapachem ryby.

Żywność pakowana próżniowo w Twoim lokalu

Pakowanie próżniowe żywności świetnie zdaje egzamin, jeśli np. nie jesteśmy w stanie precyzyjnie przewidzieć, jaka ilość produktów będzie nam potrzebna w danym okresie. Gdy mamy duże zapasy i dysponujemy urządzeniem do pakowania próżniowego, możemy z łatwością przedłużyć świeżość przechowywanych mięs, warzyw oraz innych rodzajów pożywienia.    


Aby próżniowo pakować jedzenie, należy zaopatrzyć się nie tylko w urządzenie, ale również w specjalne
worki do pakowarki próżniowej. Jest to dość znaczny koszt, jednak jeśli zdecydujemy się go ponieść, zminimalizujemy ilość jedzenia wyrzucanego ze względu na upływający termin przydatności do spożycia. Może się okazać, że po dokonaniu stosownych obliczeń bilans okaże się dla nas korzystny.