Mogą być smakowite i aromatyczne, przynosić ochłodę w upalne dni, a także stanowić lekki posiłek jedzony w porze lunchu – zdecydowanie warto wprowadzać zupy do menu restauracji. Dzięki nim obiad ma szansę stać się pełniejszy i bardziej różnorodny. 

Choć zwykle zupa stanowi dopełnienie większego posiłku, znakomicie sprawdzi się także jako danie popisowe szefa kuchni. Mnogość składników, które możemy wykorzystać w recepturze, otwiera przed nami wręcz nieograniczone perspektywy twórcze. Warto oferować gościom m.in.:
  • Chłodniki
To idealna propozycja na upalne lato. Kiedy obezwładniający upał odbiera nie tylko apetyt, ale i energię, warto posilić się smakowitym, a zarazem orzeźwiającym chłodnikiem. Zupy na zimno można przygotowywać na bazie zsiadłego mleka, kefiru czy jogurtu, bulionu, a także zakwasu, np. buraczanego.  
  • Gęste i pożywne zupy
Gdy nadchodzi słotna jesień, po niej mroźna zima, a następnie niepewne przedwiośnie, nie ma jak gęsta, odżywcza zupa, w której nie brakuje nie tylko mięsa, ale również jarzyn czy grzybów – w zależności od pory roku i upodobań gości restauracyjnych. Dania tego typu skutecznie rozgrzewają i przywracają energię do działania.  
  • Smak tradycji
W Polsce wciąż nie brakuje amatorów tradycyjnych zup, takich jak złocisty rosół z makaronem własnej roboty, żurek w chlebie czy barszcz z uszkami. Choć jemy je od lat, są tak pyszne, że z pewnością nigdy nam się nie znudzą. 
  • Smaki świata
Przepyszne zupy to nie tylko domena polskiej kuchni. Warto postawić również na smaki orientu i zaserwować gościom zupę tajską, ze sporą dozą imbiru. Kuchnie: meksykańska, chińska, węgierska czy rosyjska również mają się czym chlubić w tej kwestii.   

Czego potrzebujesz, by serwować smakowite zupy?

Przygotowywanie zup to świetny pomysł również dlatego, że jego realizacja nie wymaga gromadzenia zbyt dużego zaplecza sprzętowego. Wystarczy, że zaopatrzymy się np. w kociołek do zup, najlepiej z podgrzewaczem, który umożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu naczynia. W tej roli z pewnością świetnie sprawdzi się kociołek elektryczny. Niezbędne będą również wysokie garnki


Doznania gości zależą jednak nie tylko od smaku i aromatu zupy. Warto serwować danie w atrakcyjny sposób, np. w pięknej wazie i delikatnej zastawie. Zwracajmy uwagę również na pojemniki na przyprawy – ważne, by nie tylko cechowały się funkcjonalnością, ale również „cieszyły oko”.   

Jeśli serwujemy zupy na dowóz, zadbajmy także o praktyczną stronę przedsięwzięcia. W takiej sytuacji warto pomyśleć o pakowaniu i zakupić odpowiednie pudełka oraz zgrzewarkę. Ważne, byśmy zaopatrzyli się również w torby termiczne czy specjalne lunchboxy do transportu zupy. Dzięki temu danie zachowa odpowiednią temperaturę i wszystkie właściwości smakowe oraz zapachowe.