Każda restauracja, kawiarnia, bar, tzn. wszystkie miejsca, w których serwuje się żywność, mają obowiązek wdrożyć system HACCP. Dzięki temu przechowywanie, przygotowywanie i podawanie produktów spożywczych i potraw odbywa się w higienicznych warunkach. Aby działać zgodnie z przepisami sanitarnymi, warto wyposażyć swój lokal w sprzęt taki jak np. sterylizatory do jaj i noży.

Wymogi sanitarne w działalności gastronomicznej

Czystość, temperatura w urządzeniach chłodniczych, terminy dostaw produktów, deratyzacja, dezynfekcja i dezynsekcja – to zaledwie kilka spośród wielu aspektów kontrolowanych przez inspektorów stacji sanitarno-epidemiologicznej. Działalność sanepidu sprowadza się do minimalizowania ryzyka wystąpienia chorób spowodowanych np. nieprawidłowym przechowywaniem lub obróbką żywności.

Sterylizacja w restauracji lub barze

Bakterie, wirusy oraz inne mikroorganizmy występujące w żywności wywołują szereg chorób. Aby zapobiegać ich występowaniu i rozprzestrzenianiu się, dokonuje się wyjaławiania narzędzi kuchennych, a czasami także produktów spożywczych. W osiąganiu tego celu pomagają urządzenia, takie jak:

  • Sterylizatory do jaj

Na skorupkach jaj mogą znajdować się pałeczki Salmonelli. Dolegliwości spowodowane przez tę bakterię są nie tylko nieprzyjemne, ale również niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić m.in. zakażenia narządów wewnętrznych. W związku z tym jaja wykorzystywane w gastronomii muszą być sterylizowane. Obróbka termiczna skutecznie zapobiega zatruciom, ponieważ zabija bakterie Salmonelli, które znajdują się zwykle na skorupkach.

  • Sterylizatory do noży

Bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty – wszystko to może znajdować się w resztkach produktów spożywczych pozostałych na nożach. Sterylizowanie tych narzędzi ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa gości restauracji lub baru. Wysoka temperatura to nie jedyny czynnik eliminujący potencjalne zagrożenie. Warto docenić właściwości promieniowania UV, które skutecznie wyjaławia powierzchnię ostrza i rączki, niszcząc wszystkie formy mikroorganizmów.

  • Sterylizatory do jaj i noży

W sprzedaży dostępne są również sterylizatory umożliwiające wyjaławianie zarówno jaj, jak i noży. Podczas naświetlania trwającego np. 2,5 minuty giną bakterie Salmonelli, E. Coli, ziarenkowców, laseczek tlenowych, pałeczek okrężnicy oraz grzybów.

Właściciel lokalu gastronomicznego powinien dba o kubki smakowe, ale również o bezpieczeństwo klientów, którzy obdarzają go zaufaniem. Sterylizacja produktów spożywczych i narzędzi kuchennych świadczy nie tylko o poszanowaniu norm sanitarnych, ale przede wszystkim o odpowiedzialności. Jeśli podczas kontroli prowadzonej przez inspektora sanepidu zostaną wykryte nieprawidłowości, restaurator poniesie karę. Zamknięcie lokalu to jedna z najpoważniejszych sankcji.

Nie dopuść więc do takiej sytuacji i już dziś skontaktuj się z profesjonalistami z Gastroprofit.pl, którzy pomogą Ci dobrać urządzenie odpowiednie do Twoich potrzeb.