Jedną z najważniejszych substancji dla ludzkiego organizmu jest woda. To właśnie ją często podaje się w restauracjach. Ten orzeźwiający napój potrafi skutecznie ugasić pragnienie nawet w najbardziej upalny dzień. W lokalach gastronomicznych niejednokrotnie używa się specjalnych systemów do wody gazowanej. Co obecnie proponują producenci w tej kwestii?

Dystrybutory nablatowe

Dystrybutory nablatowe to idealne rozwiązanie nie tylko w restauracji, lecz także w biurach, przychodniach, hotelach czy biurach. Dostarczają klientom czystą wodę gazowaną i niegazowaną, zgodnie z preferencjami danej osoby. Takie systemy pozwalają na znaczne obniżenie rachunków za wodę. Nie trzeba już kupować pojedynczych butelek. Systemy tego typu nie generują śmieci, nie trzeba więc płacić za wywóz zużytych butelek. Dodatkowo klienci zawsze mają dostęp do świeżej wody. Systemy tego typu nie wymagają dużo miejsca. Nie trzeba już magazynować całych zgrzewek wody w magazynkach czy na zapleczu.

Dystrybutor wody gazowanej nablatowy 80l/h, ZESTAW | Soda 80

Co znajduje się w zestawach?

Zestawy do dystrybucji wody składają się ze specjalnego dystrybutora. Jest to urządzenie eleganckie, dlatego idealnie nadaje się do postawienia w recepcji hotelowej bez obawy, że przyrząd zepsuje aranżację wnętrza. Obowiązkowym elementem jest butla z gazem CO2. Ważną rolę odgrywa także sterylizator wody, który ma działanie bakteriobójcze. Istotne jest, że sprzęt ten nie wpływa w żaden sposób na walory smakowe serwowanej cieczy. O tym, że należy wymienić butlę, poinformuje nas licznik wody z alarmem. Oczywiście ważne są także części umożliwiające połączenie wszystkich elementów: złączki, przewody oraz zawory.

Dystrybutor wody gazowanej nablatowy 50l/h, ZESTAW | Soda 50

Prosty montaż dystrybutorów

Warto zwrócić uwagę na niezwykle prosty montaż dystrybutorów wody. Aby ułatwić złożenie mechanizmów, producenci dodają do kompletów pełną instrukcję obsługi. Wspomniane już złącza i przewody należy umieścić w odpowiednich gniazdach. Montaż zajmuje maksymalnie godzinę, dzięki czemu klienci praktycznie od razu mogą korzystać ze źródła wody.

Kwestie bezpieczeństwa

Wszystkie restauracje i lokale gastronomiczne muszą brać pod uwagę dostarczanie posiłków z bezpiecznych składników. Dotyczy to także wody, która powinna być zdatna do picia. Producenci systemów do dystrybucji wody tworzą urządzenia przy użyciu materiałów dopuszczonych do kontaktu z wodą pitną. Oznacza to, że każdy sprzęt powinien posiadać specjalne atesty potwierdzające zdatność do picia. Jeśli dane narzędzie nie ma takich atestów i pochodzi z niepewnego źródła, lepiej zrezygnować z zakupu. Może się bowiem okazać, że do produkcji danego przedmiotu wykorzystano inne, niebezpieczne surowce.

Wydajność urządzeń

Decydując się na konkretne urządzenie, należy sprawdzić jego wydajność. Poszczególne maszyny mogą różnić się między sobą właśnie tym parametrem. W przypadku lokali gastronomicznych z dużą liczbą gości, warto kupić dystrybutor do wody gazowanej i niegazowanej o wyższej wydajności. W ten sposób nie trzeba wymieniać butli bardzo szybko. Wydajność najczęściej podawana jest w litrach na godzinę.