Każdy, kto kocha gotować, dobrze wie, jak przydatne mogą być narzędzia ułatwiające przygotowywanie posiłków. Szatkownice, bo o nich mowa, pozwolą w szybki i łatwy sposób urozmaicić każde danie plasterkami, kostkami czy słupkami warzyw. Na rynku dostępne są różne modele tych urządzeń. Zobacz, co oferują producenci.

Szatkownica do warzyw – funkcjonalny gadżet

Wyposażenie gastronomii, ale i prywatnych kuchni domowych, często składa się nie tylko z podstawowych przyrządów. W kuchennych szafkach i szufladach gromadzimy również gadżety, które ułatwiają przygotowywanie potraw. Jednym z nich jest szatkownica do warzyw. To urządzenie krojące warzywa w dokładne i równe fragmenty. W lokalach gastronomicznych, gdzie czas odgrywa kluczową rolę i ilości przygotowywanego jedzenia są ogromne, szatkownica to absolutny must have.

Szatkownice do warzyw ręczne

Praktyczne urządzenia występują w wersjach: manualnej i elektrycznej. Manualne szatkownice zazwyczaj są mniejsze od elektrycznych i dzięki temu zajmują niewiele miejsca. Są również proste w obsłudze. Oprócz pracy naszych rąk nie potrzebują do działania żadnego innego zasilania. Kolejną ich zaletą jest cena – z reguły są tańsze niż elektryczne odpowiedniki. Mają jednak pewien mankament. Ich funkcjonalność jest zwykle ograniczona, tzn. nadają się tylko do określonych warzyw.

Najpopularniejszymi szatkownicami do warzyw są:
  • Maszynka do krojenia ziemniaków – znana także jako ,,krajalnica do frytek”, pozwoli w kilka minut wyczarować długie, kształtne frytki z ziemniaków, gotowe do smażenia lub pieczenia.
  • Okrągła szatkownica do warzyw i jajek – znana i powszechnie używana; składa się z metalowej obręczy, w środku której umieszczone są druciki ze stali nierdzewnej. Dzięki niej nasze warzywa zostaną pokrojone w regularną w kostkę.
  • Szatkownica do pomidorów – tnie za pomocą stalowych prętów. Przy jej udziale pokroimy pomidory i inne miękkie warzywa na cienkie plastry.
  • Szatkownica do krojenia w cząstki – działa na podobnej zasadzie co krajalnica do pomidorów. Po jej zastosowaniu uzyskamy warzywa w kształcie równych cząstek, tzw. ósemek.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szatkownicy do warzyw?

Wybierając szatkownicę, warto skupić się na kilku kluczowych kwestiach. Jedną z nich jest sprawdzenie, czy produkt posiada atest – „poręczenie” producenta, że szatkownica spełnia określone normy (bezpieczeństwa, higieny, wytrzymałości itp.). Kolejna sprawa to funkcjonalność szatkownicy. Dobry sprzęt posiada wymienne przystawki pozwalające na regulowanie grubości plastrów czy słupków. Wygodne użytkowanie zapewni też antypoślizgowa podstawa i możliwość mycia maszynki w zmywarce.

Szatkownice w naszym sklepie

W ofercie naszego sklepu https://gastroprofit.pl znajdą Państwo szeroki wybór sprzętu gastronomicznego, w tym szatkownice do warzyw. Warto zwrócić uwagę w szczególności na produkty renomowanych marek, np. szatkownica do warzyw Hendi, Ma-Ga czy Stalgast. Urządzenia dostępne w naszym sklepie są wykonane z wysokiej jakości materiałów i spełniają normy obowiązujące w profesjonalnej gastronomii.