Prowadzenie lokalu gastronomicznego wymaga zakupu odpowiedniego sprzętu ułatwiającego przygotowanie potraw. Jednym z elementów wyposażenia restauracyjnej kuchni jest taboret gazowy. Urządzenie to znacznie ułatwia pracę. Kiedy warto kupić taboret gazowy?

Jak działa taboret gazowy?

Najważniejszym elementem taboretu gazowego jest palnik gazowy osadzony na czterech nogach -‒ stąd też nazwa urządzenia, które przypomina krzesło. Obecnie na rynku dostępne są różne modele taboretów. Niektóre mają jeden palnik, a inne, bardziej zaawansowane, nawet cztery. Maszyny są najczęściej wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Sprzęt ten zasilany jest gazem. Może być bezpośrednio podłączony do instalacji w pomieszczeniu lub do przenośnej butli. Taborety gazowe wyróżniają się bardzo solidną konstrukcją. Dlatego wykorzystywane są do gotowania bardzo ciężkich potraw, często osiągających wagę nawet kilkudziesięciu kilogramów.

Kiedy w restauracji przydaje się taboret gazowy?

Taborety gazowe to sprzęty idealny do restauracji czy firm kateringowych. Są przenośne, dlatego można ich używać nie tylko wewnątrz budynku, ale również w czasie imprez plenerowych. W związku z tym są szczególnie polecane firmom zajmującym się przygotowaniem pikników, imprez plenerowych lub festiwali. Taborety gazowe są bardzo wydajne. W restauracji maszyny te sprawdzą się w przypadku dużej liczby gości. Przygotowanie wielu posiłków będzie ułatwione z pomocą kilku niezależnych od siebie palników, które dodatkowo można postawić w dowolnym miejscu.

Jaki taboret gazowy wybrać?

Decydując się wybór taboretu gazowego, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Dzięki temu uda wybrać się urządzenie idealnie dobrane do potrzeb.
Obecnie na rynku znajdziemy modele z różną liczbą palników. Najprostsze są sprzęty z jednym palnikiem, na przykład taboret gazowy pojedynczy Stalgast. Są one stosunkowo lekkie, dlatego bez problemu uda się je przewieźć i ustawić w najbardziej dogodnym miejscu. Taborety dwupalnikowe sprawdzą się natomiast w lokalach gastronomicznych, gdy trzeba szybko przygotować dużą ilość jedzenia. W sklepach internetowych dostępne są także taborety z czterema palnikami. Każdy model taboretów posiada wszelkie atesty bezpieczeństwa. Urządzenia przystosowane są do bardzo dużych i ciężkich garnków od 50 do 100 litrów.

STALGAST | Taboret gazowy pojedynczy 9 kW | gaz ziemny

STALGAST | Taboret gazowy podwójny 2x9 kW G20

Warto także zwrócić uwagę na wymiary taboretu. Urządzenia powinny być dostosowane do miejsca, jakim dysponujemy w restauracyjnej kuchni. Jeśli będziemy używać taboretów na imprezach plenerowych, to przeanalizujmy, jakie narzędzie zmieści się do auta.

Zabezpieczenia oraz wydajność – ważna kwestia dla taboretów gazowych

Bardzo istotne w urządzeniach tego rodzaju są dobrej jakości zabezpieczenia w postaci zaworu odcinającego gaz. Przydaje się on w przypadku zgaśnięcia płomienia. Dzięki temu ryzyko wybuchu jest zniwelowane do minimum.
Taborety gazowe muszą być wydajne. Będą w końcu eksploatowane w czasie wzmożonego ruchu w restauracji. Warto także zwrócić uwagę na jakość wykonania urządzenia. Najlepszy materiał to stal nierdzewna, która jest nie tylko elegancka, wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, ale również łatwa w utrzymaniu czystości.