Warniki to specjalistyczne urządzenia wykorzystywane w gastronomii. Służą do podgrzewania dużych ilości wody oraz innych napojów. Ponadto, ich zadaniem jest utrzymywanie wysokiej temperatury oraz umożliwienie łatwej dystrybucji napoju. Warto zwrócić uwagę na cechy warnika, takie jak pojemność urządzenia, izolacja cieplna oraz przeznaczenie. Pozwoli to wybrać odpowiedni dla Twojej gastronomii sprzęt.

Pojemność

Warniki do wody dostępne są w różnych pojemnościach. Podczas zakupu urządzenia należy zwrócić uwagę na informację o pojemności brutto oraz netto, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Najmniejsze warniki umożliwiają ugotowanie i podgrzewanie od 7 – 8 litrów wody. Niekapiący kran zastosowany w urządzeniu pozwoli zachować czystość w najbliższym otoczeniu. Warnik o małej pojemności sprawdzi się podczas kameralnych imprez czy rodzinnych uroczystości do kilkunastu osób.

Warniki o większej pojemności, sięgającej nawet do 30 litrów (netto około 27 litrów), przeznaczone są do wykorzystania podczas uroczystości z dużą liczbą gości oraz na imprezach masowych. Z powodzeniem sprawdzą się również w dużym lokalu gastronomicznym. Warniki umożliwią serwowanie klientom gorących napojów, takich jak kawa i herbata, a także grzane wino czy piwo.

Utrzymanie temperatury

Warniki o podwójnych ściankach lepiej izolują ciepło w porównaniu do urządzeń o pojedynczych ściankach. Dłużej utrzymują wysoką temperaturę oraz zapobiegają nadmiernemu ochłodzeniu wody. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić energię (zużycie zmniejsza się nawet o 20%) znacząco przekładając się na obniżejnie kosztów ekspoloatacji.

Wytrzymałość

Warniki są odporne na korozję dzięki wykonaniu ze stali nierdzewnej. Materiał ten wpływa również na wygląd urządzeń – wypolerowana stal prezentuje się elegancko i stylowo, zwłaszcza podczas wydarzeń biznesowych. Warto zwrócić uwagę na umiejscowienie grzałki pod dnem zbiornika, któe sprawia, że nie ma ona kontaktu z wodą. Nie istnieje więc ryzyko przegrzania się i przepalenia warnika z powodu nagromadzonego na grzałce kamienia.

Dodatkowe funkcje

Sprzęt o niewielkiej wadze (bez zawartości), z zamontowanymi uchwytami pozwalającymi na łatwe przenoszenie usprawni pracę Twojego personelu. Uchwyty wykonane są z materiałów nienagrzewających się – z tego powodu ryzyko upuszczenia urządzenia, rozlania zawartości i poparzenia zostaje zmniejszone. Warniki są bardzo często wyposażone w czytelny wskaźnik poziomu wody oraz niekapiące kraniki z polipropylenu. Dodatkowo, zabezpieczenie przed pracą na sucho oraz przegrzaniem się zapobiegnie awarii sprzętu.

Zastosowanie

Warniki można wykorzystywać nie tylko do zagotowywania i podgrzewania wody. Na rynku dostępne są urządzenia, dzięki którym przygotujesz grzane wino lub piwo. Będzie ono świetnie rozgrzewać Twoich gości nie tylko zimą, ale i w chłodne letnie wieczory. Z kolei podczas imprezy w plenerze grzane napoje staną się wyjątkową atrakcją.

Oprócz warników, przydatnym urządzeniem może okazać się profesjonalny zaparzacz do kawy, który pozwoli na przygotowanie idealnego, gorącego napoju. Przykładowo, urządzenie marki Hendi zaopatrzone jest w wewnętrzny filtr do kawy, wykonany z nierdzewnej stali. Temperatura zaparzania kawy wynosi 96°C, a perkolator utrzymuje temperaturę napoju w granicach 90 – 93°C.