Zwrotne, wytrzymałe, estetyczne – takie powinny być wózki kelnerskie wykorzystywane np. w trakcie imprez okolicznościowych. Dzięki sprzętom tego rodzaju praca kelnerów staje się znacznie prostsza i przyjemniejsza. 

Kiedy kelner ma mnóstwo pracy…

Bankiety, wesela, konferencje – czasami restauracje i firmy cateringowe obsługują duże imprezy. Aby praca przebiegała sprawnie, a goście byli zadowoleni, warto zaopatrzyć pracowników w wózki kelnerskie, dzięki którym podawanie potraw i sprzątanie naczyń przebiega zdecydowanie sprawniej. Im lepsze wyposażenie restauracji zagwarantujemy, tym wyższa będzie jakość pracy personelu. 

Wózki kelnerskie – na co zwrócić uwagę?

Ich koszt to zwykle kilkaset-tysiąc złotych. Cena zależy od wielu czynników, m.in. od producenta, jakości wykonania, materiałów użytych w trakcie produkcji itd. Kwestie, które warto uwzględnić przy wyborze, to m.in.: 
  • Przeznaczenie
Wózki kelnerskie służą do transportowania potraw i naczyń z kuchni do sali bankietowej i z powrotem. Ważne, by dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, zanim zdecydujemy się dokonać zakupu. Zastanówmy się np., czy zamierzamy przewozić puste talerze, czy naczynia wypełnione gorącą zawartością. 

  • Materiał
Dobrze, by wózki kelnerskie były odporne na uszkodzenia, odkształcenia, zabrudzenia, wilgoć czy wysoką temperaturę. Stal nierdzewna to materiał, który doskonale znosi trudne warunki, dlatego świetnie sprawdza się w profesjonalnej gastronomii.  
  • Konstrukcja 
Jeśli zamierzamy przewozić ciężkie naczynia, upewnijmy się, że wózek utrzyma balast, który na nim umieścimy. Ważne, by był nie tylko wytrzymały, ale i stabilny – tak, by nie przewracał się wraz z zawartością np. podczas skręcania. 
  • Liczba i głębokość półek
Dobrze jest zastanowić się też nad tym, jaką powierzchnię i głębokość powinny mieć półki wózka. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych imprez. Jeśli zdecydujemy się wybrać model z głębokimi półkami, upewnijmy się, że jego eksploatacja będzie przebiegać bezproblemowo i komfortowo. 

  • Dodatkowe miejsce 
W sprzedaży dostępne są wózki kelnerskie zawierające dodatkowe półki, w których można umieszczać kosze i na bieżąco usuwać resztki. To świetnie rozwiązanie, gdy zależy nam tym, by w trakcie jednego kursu zebrać znaczną ilość naczyń. 

  • Jakość kół 
O komforcie eksploatacji wózka decydują również kółka. Ważne, by były wykonane z solidnego materiału (np. TPR). Inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę, to wytrzymałość łożysk, zakres ruchu (dobrze, jeśli wynosi 360 stopni) i zwrotność. 

Zanim zdecydujemy się na konkretne modele wózków kelnerskich, zastanówmy się, jakie są nasze oczekiwania i zapoznajmy się z ofertami poszczególnych producentów. Szukając elementów wyposażenia restauracji, warto udawać się do miejsc, które pomogą nam zaspokoić kluczowe oczekiwania.
Hurtownia gastronomiczna z pewnością stanowi jedno z nich.