Owoce to zdrowe słodkości, pełne witamin, wody i innych, równie cennych składników odżywczych. Warto spożywać je o każdej porze roku, w różnej formie – np. jako kolorowy i przepyszny napój.

Witaminy w szklance

Aksamitnie gładkie lub gęste i pełne miąższu – soki mogą występować w różnych odsłonach. Niezależnie od tego, jak się podaje, stanowią bogate źródło smaku i zdrowia. Zawierają nie tylko witaminy, ale również błonnik, który usprawnia przemianę materii i pomaga w utrzymywaniu właściwej masy ciała. Można traktować je także jako substytut cukrów złożonych. Sok zamiast batonika to zawsze znakomity pomysł!

Jak wybrać wyciskarkę?

Przygotowywanie świeżych soków wymaga odpowiedniego sprzętu. Trudno robić to sprawnie i wydajnie, gdy nie posiada się wyciskarki do soków. Modele, na które warto zwrócić szczególną uwagę, to:

  • Wyciskarki ręczne

Dzięki swojej designerskiej budowie stanowią ozdobę każdej kuchni. Wyciskarka ręczna to proste narzędzie, które pozwala wycisnąć świeży sok z pomarańczy lub granatów, bez konieczności zużywania energii elektrycznej. Poszukując sprzętu kuchennego tego rodzaju, warto zwrócić uwagę na wyciskarkę Stalgast. Jej największe atuty to: wysoka jakość materiałów wykorzystanych w produkcji (stal nierdzewna, lakierowane żeliwo) oraz prosta budowa, a co za tym idzie – łatwość czyszczenia i bezawaryjna praca.

  • Wyciskarki elektryczne

Wykorzystywanie wyciskarek elektrycznych pozwala wyciskać szybciej i wydajniej. Przykładowo, urządzenie marki Hendi wykonuje 1500 obrotów na minutę. W zestawie znajdują się nakładki, co sprawia, że można umieszczać w nim owoce o różnych rozmiarach. Dzięki osłonie antyrozpryskowej przygotowywanie soku nie musi kończyć się generalnym sprzątaniem kuchni.

Marka Hendi wypuściła na rynek również inny model, któremu warto poświęcić uwagę. Jest to urządzenie o stabilnej konstrukcji, której elementy są wykonane ze stali nierdzewnej.

  • Wyciskarki automatyczne

Korzystanie z wyciskarek automatycznych dodatkowo usprawnia przygotowywanie świeżych soków. Wystarczy umieścić owoce w odpowiednim miejscu i… nacisnąć guzik. Model AP Orange 2013 pozwala uzyskiwać 1l soku na minutę. Napój nie zawiera miąższu ani fragmentów pestek.

Wyciskarka F50-C RQ znakomicie sprawdza się w profesjonalnej gastronomii, tj. w barach, restauracjach, kawiarniach itd. Stanowi świetny wybór m.in. ze względu na wydajność i wytrzymałość, cyfrowy licznik owoców czy półautomatyczny podajnik. Można umieszczać w niej cytrusy, które osiągają średnicę nawet 85 mm. Urządzenie posiada atest świadczący o tym, że spełnia normy ustalone dla profesjonalnej gastronomii.