Funkcjonalna zmywalnia w lokalu gastronomicznym jest niezbędna. Pomieszczenie to pozwala na dokładne wymycie dużej liczby garnków, talerzy czy kubków. Odpowiednio zaprojektowana zmywalnia pozwala na zachowanie porządku oraz higieny w restauracji. Istotne jest wyposażenie w profesjonalne i wydajne sprzęty. Jakie urządzenia powinny znaleźć się w zmywalni?

Profesjonalne zmywarki

Najważniejszym wyposażeniem zmywalni są oczywiście profesjonalne zmywarki. Urządzenia te powinny być bardzo wydajne i funkcjonalne. Niektóre modele połączone są z wyparzarką (na przykład zmywarka z wyparzarką firmy Stalgast). Maszyny te przystosowane są do dokładnego mycia talerzy, szkła, tac oraz pojemników. Większość zmywarek została wyposażona w wygodne stelaże, pojemniki na sztućce oraz kosze na brudne naczynia. Na szczególną uwagę zasługuje funkcja wyparzania. Dzięki niej naczynia są nie tylko czyste, ale również odkażone, co w przypadku restauracji jest bardzo istotne. Pozwala to na zachowanie maksymalnej higieny.

Zmywarka wyparzarka gastronomiczna 2x dozownik | STALGAST

Czy do profesjonalnej zmywalni można kupić zwykłą domową zmywarkę? Lepiej zdecydować się na urządzenie o większej mocy oraz wydajności. Sprzęty AGD w restauracjach są o wiele bardziej eksploatowane niż te do domowego użytku. Dlatego w zmywalni sprawdzą się urządzenia dedykowane do lokali gastronomicznych.

Zmywarki kapturowe

Ciekawym rozwiązaniem w każdej zmywalni są nowoczesne zmywarki kapturowe. Są to niezwykle oszczędne, a jednocześnie bardzo wydajne urządzenia. Znacznie ułatwiają pracę każdej restauracji. Ich zakup jest wręcz konieczny w dużych restauracjach, gdzie ilość naczyń do mycia może przywrócić o zawrót głowy. Kapturowe zmywarki gastronomiczne spełniają wszystkie wymogi sanepidu.

Zmywarka kapturowa uniwersalna 2x dozownik | STALGAST

Warto także zainwestować w profesjonalne i energooszczędne zmywarki do szkła. Sprzęty te nie tylko zapewniają wysoką jakość mycia, ale również idealnie nabłyszczają kieliszki oraz filiżanki, dbając przy tym o delikatną strukturę szklanych części. Większość urządzeń tego typu wyposażona jest również w funkcję wyparzania.

Zmywarka wyparzarka do szkła 35x35 | 2x dozownik | 230V

Na co zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalnej zmywarki?

Profesjonalne zmywarki muszą mieć bardzo trwałą i wytrzymałą konstrukcję. W końcu będą używane codziennie przez wiele godzin. Dlatego warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Najlepsza będzie odporna na uszkodzenia i łatwa w utrzymaniu czystości stal nierdzewna. Przykładem może być niezawodny model zmywarki Stalgast z podwójnym dozownikiem.

Zmywarka wyparzarka z pompą 2x dozownik | STALGAST

Wyposażenie zmywalni

Nie tylko zmywarki odgrywają ważną rolę w restauracyjnych zmywalniach. Przede wszystkim należy dokupić dodatkowe akcesoria, takie jak kosze na czyste naczynia, które ułatwiają wyładowywanie zmywarek. Istotny jest także zakup profesjonalnych środków do czyszczenia. Są to nie tylko płyny do mycia naczyń, ale również preparaty nabłyszczające szkło.
Zmywarki w restauracji muszą być regularnie czyszczone. Podczas mycia będą się w nich gromadziły bakterie. Dlatego należy zakupić odpowiednie preparaty pozwalające na zachowanie maksymalnej czystości w urządzeniach AGD.