W każdym lokalu gastronomicznym, oprócz urządzeń do przygotowywania posiłków, istotnym elementemjest sprzęt umożliwiający szybkie i przede wszystkim skuteczne czyszczenie naczyń. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zmywarki gastronomicznej?

1. Zastosowanie zmywarki

Oczywistą sprawą jest to, że zmywarka będzie używana do mycia zabrudzonych naczyń, garnków, pojemników i inych akcesoriów służących do przygotowywania potraw w profesjonalnej kuchni gastronomicznej. Warto jednak dobrać odpowiednie urządzenie, w zależności do czego najbardziej będzie potrzebne.Na rynku dostępne są zmywarki o różnym przeznaczeniu, m.in. do mycia szkła, do naczyń oraz łączące obie te funkcje zmywarki uniwersalne. Jeśli nie masz pewności jaką wybrać – najlepiej postawić na sprzęt uniwersalny, który sprawdzi się w każdej sytuacji.

2. Rodzaj odpływu

Istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na rodzaj odpływu w lokalu i dobranie odpowiedniego urządzenia, którego parametry techniczne umożliwią skuteczne odprowadzanie wody. Najprościej sytuacja wygląda wtedy, gdy w lokalu można wykorzystać odpływ grawitacyjny, w którym do prawidłowego odprowadzania wody wystarczy rura zamontowana nisko w ścianie lub podłodze. Jest to wariant najbardziej komfortowy, jednak producenci zmywarek gastronomicznych wyposażają je opcjonalnie w tak zwane pompy spustowe, dzięki którym woda jest usuwana ze zmywarki nawet gdy odpływ w ścianie znajduje się wysoko .

3. Zasilanie

Zwróć uwagę również na rodzajzasilania zmywarki. Na rynku dostępne są urządzenia zasilane z grniazdka 230V oraz 400V. Te pierwsze charakteryzują się możliwością podłączenia wszędzie tam, gdzie jest dostęp do zwykłego gniazdka elektrycznego. Jeśli jednak masz możliwość zasilać sprzęt z gniazda elektrycznego o wyższym napięciu – nie wahaj się nad wyborem właśnie takiej zmywarki. Taki sprzęt może okazać się efektywniejszy, ponieważ szybciej osiąga on temperaturę roboczą. Dzięki czemuskraca się czas cyklu mycia. To z kolei wpływa na zwiększenie wydajności w Twojej zmywalni.

4. Wielkość zmywarki

Nieodpowiednio dobrana wielkość zewnętrzna sprzętu może sprawiać problemy podczas jej obsługiwania i zajmować zbyt dużą przestrzeń. O ile w przypadku dużych lokali gastronomicznych z przestrzenną kuchnią gabaryty sprzętu nie będą mieć wpływu na jego wybór, o tyle właściciele mniejszych restauracji z małą przestrzenią do prac gastronomicznych powinni wziąć ten aspekt pod uwagę.

5. Szybkość i efektywność czyszczenia

Podczas wyboru odpowiedniego sprzętu warto wziąć pod uwagę równieć czas potrzebny zmywarce na umycie zabrudzonych naczyń oraz efektywność tego procesu. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w dużych restauracjach oraz podczas dużego natężenia ruchu.

6. Specjalne funkcje

Niezbędną funkcją w zmywarkach gastronomicznych jest opcja wyparzania naczyń. Dzięki temu urządzenie nie tylko wyczyści dokładnie zabrudzone szkło i naczynia, ale pozwoli na zachowanie pełnej higieny poprzez zabicie chorobotwórczych drobnoustrojów. Jest to niezbędny wymóg instytucji nadzorujących gastronomię (Sanepid).

7. Oszczędność

Jeśli liczy się dla Ciebie ekonomiczne mycie i niskie koszty eksploatacji sprzętu – zwróć uwagę m.in. na zużycie prądu i wody podczas pracy zmywarki, średnią długość cyklu mycia oraz na dodatkowe akcesoria znajdujące się w komplecie. Najlepszą opcją jest wybór zmywarki z pełnym zestawem koszy, dozowników, pojemników, a także chemii myjącej i nabłyszczającej.Dzięki temu zaoszczędzisz czas na poszukiwanie i zakup brakujących, ale niezbędnych elementów oraz pieniądze – często takie zestawy są tańsze niż poszczególne elementy zakupione osobno.

Pamiętaj, by odpowiednio dbać o sprzęt . Bardzo ważne jest stosowanie zmiękczacza wody, który minimalizuje ryzyko awarii powstałej na skutek osadzania się kamienia na elementach zmywarki. Warto wybrać uzdatniacz wody, który będzie miał odpowiednią wydajność dobraną do parametrów zmywarki. Wyróżniamy zmiękczacze manualne, półautomatyczne i automatyczne. Zastosowanie uzdatniacza wody przełoży się na sprawne działanie urządzenia i umożliwi jego efektywną oraz długą pracę.